Guia del mercat d'aliatges d'alumini 2026: revisió en profunditat dels graus, formes, aplicacions i compromisos de rendiment de les sèries 1xxx a 7xxx

Aliatges d'alumini

Publicat: 25 de gener de 2026

Els aliatges d'alumini continuen dominant les converses sobre materials lleugers el 2026, amb una demanda global que supera els 75 milions de tones anuals, impulsada en gran mesura pels vehicles elèctrics, la recuperació aeroespacial, les estructures d'energia renovable i els envasos sostenibles. Els preus de l'alumini primari s'han estabilitzat al voltant dels 2.600-2.900 dòlars per tona mètrica a la LME, però les primes dels aliatges es mantenen fermes, ja que les cadenes de subministrament prioritzen els graus d'alt rendiment. L'alumini reciclat representa ara gairebé el 40% del subministrament a Amèrica del Nord i Europa, cosa que ajuda els fabricants a assolir objectius de descarbonització agressius.

Tot i que l'alumini pur té el seu lloc, els aliatges forjats de les sèries 1xxx a 7xxx ofereixen la versatilitat real que necessiten els enginyers. Cada sèrie té elements d'aliatge, tractaments tèrmics i formes diferents (làmina/placa, extrusions, làmina, barra, tub) que adapten el rendiment a treballs específics. A continuació, desglosso totes les sèries principals, destaco els graus clau, les formes típiques del producte, les aplicacions del món real, els punts forts, els punts febles i com els graus dins de la mateixa sèrie es comparen entre si. Si esteu especificant material per a un projecte nou, això us hauria de donar un punt de partida sòlid.

Sèrie 1xxx: Alumini comercialment pur (99,0% + Al)

Essencialment són alumini pur amb un mínim d'aliatge, ideals on la resistència a la corrosió i la conductivitat importen més que la resistència.

Graus comuns: 1050, 1060, 1070, 1100, 1200

Formes típiquesLàmina/placa, bobina, làmina (fins a 0,006 mm), tira, barra colectora, filferro

Aplicacions:

  • Paper d'alumini: envasos d'aliments, blísters farmacèutics, paper d'alumini per a la llar
  • Làmina/bobina: panells reflectants, dipòsits d'emmagatzematge de productes químics, reflectors d'il·luminació
  • Barra colectora/barra extrudida: conductors elèctrics, transmissió de potència
  • Plat: estris de cuina, plaques identificatives, intercanviadors de calor

AvantatgesExcel·lent resistència a la corrosió, conductivitat tèrmica/elèctrica excepcional (fins a un 62% IACS), excel·lent conformabilitat i soldabilitat, altament reflectant, totalment reciclable

DesavantatgesBaixa resistència mecànica (rendiment típicament de 30 a 100 MPa), mala maquinabilitat quan és molt tou, es ratlla o s'abolla fàcilment

Comparació intrasèrieEl 1060 és l'acer de primera necessitat: equilibra millor el cost i la puresa que el 1050 (conductivitat lleugerament inferior) o el 1070/1200 premium (major puresa però més car). El 1100 ofereix una resistència lleugerament millor i es prefereix per a peces estirades en profunditat en lloc del 1050 més tou.

Sèrie 2xxx: Aliatges d'alumini-coure (tractables tèrmicament, d'alta resistència)

El coure és el principal element d'aliatge, que ofereix una resistència de grau aeronàutic però a costa de la resistència a la corrosió.

Graus comuns2014, 2024, 2124, 2219, 2618

Formes típiquesPlaca, làmina, barra, forja, extrusió

AplicacionsComponents estructurals aeroespacials (revestiments del fuselatge, travessers de les ales), automoció d'alt rendiment (pistons, rodes), maquinari militar

AvantatgesResistència a la tracció molt alta (fins a 570 MPa en T6), excel·lent resistència a la fatiga, bona maquinabilitat, conserva la resistència a temperatures elevades (2219 per a tancs criogènics)

DesavantatgesMala resistència a la corrosió sense revestiment ni recobriment, susceptibilitat a l'esquerdament per corrosió sota tensió, menor soldabilitat (normalment amb reblons)

Comparació intrasèrieEl 2024-T3/T4 és l'estàndard aeroespacial: la millor relació resistència-pes. El 2014 ofereix una millor maquinabilitat i és comú en forja pesada. El 2219 destaca per la soldabilitat i el rendiment criogènic (tancs SpaceX). El 2618 és el preferit per a peces de motor d'alta temperatura.

Sèrie 3xxx: Aliatges d'alumini-manganès (no tractables tèrmicament)

El manganès proporciona una resistència moderada i un excel·lent enduriment per deformació.

Graus comuns: 3003, 3004, 3105, 3005

Formes típiquesXapa, bobina, llauna, coberta, tub

AplicacionsLlaunes de begudes, estris de cuina, teulades/revestiments, intercanviadors de calor, fabricació general

AvantatgesBona resistència a la corrosió, excel·lent conformabilitat i soldabilitat, resistència moderada (fins a 200 MPa quan s'endureix per deformació), rendible

DesavantatgesNo es pot tractar tèrmicament per a una resistència més alta, una resistència més baixa que les sèries tractables tèrmicament

Comparació intrasèrieEl 3003 és el més versàtil, ideal per a l'embotició profunda. El 3004 té una resistència més alta (més manganès + magnesi) i domina els cossos de les llaunes de begudes. El 3105 és popular per al revestiment residencial a causa de la millor adherència de la pintura.

Sèrie 4xxx: Aliatges d'alumini-silici (sovint utilitzats com a farciment o fosa)

El silici redueix el punt de fusió i millora la fluïdesa, principalment en aliatges de fosa, però també en alguns graus forjats.

Graus comuns (forjats): 4032, 4043 (principalment filferro d'ompliment), 4047

Formes típiquesXapa, forja, filferro/vareta de soldadura

AplicacionsMasilla per a soldadura (4043), pistons, revestiment arquitectònic (4047)

AvantatgesBaixa expansió tèrmica, bona resistència al desgast, excel·lent soldabilitat/fluïdesa

DesavantatgesMenor resistència que altres sèries, formes forjades limitades

Comparació intrasèrieEl 4043 és el material de farciment universal per a MIG/TIG; el 4047 ofereix una millor fluïdesa i resistència a les esquerdes per al revestiment.

Sèrie 5xxx: Aliatges d'alumini-magnesi (no tractables tèrmicament, grau marí)

El magnesi ofereix una resistència a la corrosió excepcional, especialment en aigua de mar.

Graus comuns: 5052, 5083, 5086, 5454, 5754

Formes típiquesPlaca, làmina, extrusions, tub

AplicacionsCascos/estructures marines, panells de carrosseria d'automòbils, recipients a pressió, tancs criogènics

AvantatgesExcel·lent resistència a la corrosió (especialment aigua salada), alta resistència a la fatiga, bona soldabilitat, resistència moderada a alta (fins a 350 MPa)

DesavantatgesNo tractable tèrmicament, s'endureix ràpidament (pot tornar-se fràgil si es treballa massa), sensible a temperatures superiors a 150 °C

Comparació intrasèrieEl 5052-H32 és el favorit per a ús general: la millor conformabilitat. El 5083-H116/H321 domina la construcció naval per la seva màxima resistència i soldabilitat. El 5754 s'utilitza cada cop més en l'automoció per un millor acabat superficial.

Sèrie 6xxx: Aliatges d'alumini-magnesi-silici (tractables tèrmicament, extrusió Kings)

La sèrie més versàtil: gran extrudabilitat i resistència mitjana.

Graus comuns: 6061, 6063, 6082, 6005, 6060, 6101

Formes típiquesExtrusions, tub, barra, làmina, placa

AplicacionsEstructures arquitectòniques, estructures d'automoció, escales, dissipadors de calor, quadres de bicicleta

Estats de tractament tèrmic explicats:

  • T4Solució tractada tèrmicament i envellida naturalment: bona ductilitat, resistència moderada
  • T5Refrigerat a partir de la temperatura d'extrusió i envellit artificialment: producció més ràpida, resistència lleugerament inferior a la del T6
  • T6Solució tractada tèrmicament i envellida artificialment: resistència i duresa màximes, més comunes per a peces estructurals

AvantatgesExcel·lent extrudabilitat (especialment 6063), bona resistència a la corrosió, soldable, àmplia gamma de propietats mecàniques mitjançant tractament tèrmic

DesavantatgesResistència inferior a 2xxx/7xxx, la qualitat de l'anoditzat varia segons el grau

Comparació intrasèrieEl 6061-T6 és el motor estructural (més magnesi/silici). El 6063-T5/T6 domina les extrusions arquitectòniques per a un acabat suau i una conformació fàcil. El 6082 (el favorit europeu) ofereix una resistència més alta que el 6061. El 6060 és més suau, ideal per a formes complexes.

Sèrie 7xxx: Aliatges d'alumini-zinc-magnesi (tractables tèrmicament, resistència ultraalta)

El zinc proporciona la resistència més alta disponible en l'alumini.

Graus comuns: 7075, 7050, 7010, 7475, 7068

Formes típiquesPlaca, barra, forja, extrusió

Aplicacions: Estructures/ales aeroespacials, articles esportius d'alt rendiment, blindatge militar, placa d'utillatge

AvantatgesExcepcional relació resistència-pes (fins a 600 MPa), bona resistència a la fatiga, excel·lent maquinabilitat en estats T6/T7

DesavantatgesMala resistència a la corrosió sense protecció, alt risc d'esquerdament per corrosió sota tensió, difícil de soldar, car

Comparació intrasèrieEl 7075-T6/T651 és el grau clàssic d'alta resistència. El 7050/7010 ofereix una resistència a la corrosió sota tensió millorada per a seccions gruixudes. El 7475 proporciona una millor tenacitat a la fractura. El 7068 és el més fort disponible comercialment.

Mirant cap al futur dels aliatges d'alumini el 2026

Atès que les plataformes de vehicles elèctrics exigeixen estructures més lleugeres i que la indústria aeroespacial pressiona per una major eficiència de combustible, s'espera un creixement continu en els graus 5xxx, 6xxx i 7xxx avançat. Els avenços en el reciclatge i els nous processos de tractament tèrmic estan tancant la bretxa en els compromisos entre resistència i sostenibilitat.

Per a immersions més profundes, consulteuGuia de comparació 6061 vs 7075 or 5083 Aplicacions d'alumini marin.

Si esteu buscant recursos per a un projecte, consulteu la nostra guia completacatàleg de materials d'aluminioEscriu-nos– tenim estoc en totes aquestes formes i també podem ajudar amb les gestions de duanes.

(Informació basada en estàndards de la indústria, fitxes tècniques i informes de mercat. Verifiqueu sempre amb els proveïdors els requisits específics del projecte.)


Data de publicació: 25 de gener de 2026