Publicat: 7 de maig de 2026
Per: Yanwei Hu, expert tècnic en aliatges a Cymber Metal
Bon dia a tothom,
Yanwei Hu, aquí de Cymber Metal.
Els aliatges de coure són un dels grups de materials més incompresos en un taller de mecanització de precisió. Els enginyers sovint els trien per la conductivitat, la resistència a la corrosió o el rendiment al desgast, només per veure com una peça en brut de coure pur desgasta la fresa o mastega les plaquetes en menys d'una hora. Això rarament és un problema de paràmetres. Gairebé sempre és un problema de selecció de qualitat, i passa abans que el cargol comenci a girar.
A Cymber Metal mecanitzem aliatges de coure amb toleràncies ajustades com a servei rutinari. La pregunta que més sentim dels enginyers és simple: "Quina qualitat hauria d'utilitzar realment?" Aquesta guia us dóna la resposta directa i pràctica basada en el que veiem cada setmana al taller. Cobreix les qualificacions de maquinabilitat per família d'aliatges, com la composició afecta les toleràncies que podeu mantenir de manera realista, els paràmetres CNC recomanats per a eines de carbur i HSS, la geometria de l'eina i els recobriments que eviten l'acumulació de talls i les estratègies de fluid de tall que mantenen les superfícies netes.
Classificacions de maquinabilitat a les principals famílies d'aliatges de coure
L'índex de maquinabilitat va de 0 a 100, comparat amb el llautó de tall lliure (CW614N / C36000 = 100). Un nombre baix significa estelles enganxoses, trencament deficient de l'estrella, acumulació de calor i adherència de l'eina. També significa temps de cicle més llargs i un cost d'utillatge més elevat.
- Coure pur (C10100 / C11000)Aproximadament 20 a l'índex. Aquest és el més baix de qualsevol aliatge de coure mecanitzat habitualment. El material és tan dúctil que produeix estelles contínues i filamentoses que s'escampen per la cara de l'eina. Aquests graus encara es trien quan la conductivitat elèctrica màxima (100–101% IACS) no és negociable: barres col·lectores, guies d'ones i dissipadors de calor. Els temps de cicle en coure pur poden ser fàcilment diverses vegades més llargs que en llautó per a la mateixa geometria.
- Coure tel·luri (C14500): 80–90. El tel·luri crea partícules de tel·lurur de coure disperses que actuen com a llocs de trencament d'encenalls, convertint els encenalls gomosos de coure pur en segments curts i manejables. La conductivitat es manté alta (al voltant del 90–96% IACS). Per a connectors, contactes mecanitzats amb cargol i accessoris de precisió que necessiten tant conductivitat com maquinabilitat, el C14500 sol ser el clar guanyador.
- Llautó amb plom (CW614N / C36000): 100. Encara és l'estàndard de referència per a la formació d'encenalls i la qualitat superficial.
- Bronze fosforósAl voltant de 30. Millor que el coure pur amb estelles més tolerants, però encara més fibroso que els graus amb plom.
- Bronze d'alumini (C95500)10–60 depenent de la composició exacta. S'escalfa i és abrasiu amb les eines.
- Cuproníquel (C70600)Maquinabilitat moderada, però s'endureix per deformació sota forces de tall, cosa que fa que el desgast de l'eina sigui més alt del que suggereix el número d'índex.

-
Com afecta la composició de l'aliatge les toleràncies i l'acabat superficial
Els aliatges dúctils i enganxosos com el C10100 i el C11000 es deformen sota les forces de tall i tornen a la forma imprevisible. Mantenir toleràncies ajustades en el coure pur requereix una fixació extremadament rígida, paràmetres conservadors i un control de procés experimentat.
El C14500 i el llautó amb plom són dimensionalment estables en condicions normals de CNC. Es poden aconseguir toleràncies estretes amb eines de carbur estàndard i velocitats adequades.
Els bronzes d'alta resistència com el C95500 són dimensionalment estables però generen una calor significativa. L'expansió tèrmica per sobre dels 100 °C a la peça pot superar les toleràncies. Una estratègia de refrigerant per inundació controlada no és opcional en els treballs de precisió de bronze d'alumini; és el mecanisme que manté la peça dins de les especificacions.
L'acabat superficial segueix el mateix patró: el coure pur produeix valors de Ra més alts sense eines especialitzades perquè l'adherència taca la superfície. Els acabats de mirall del C10100 solen requerir eines de diamant o lapejat posterior al procés. El C14500 i el llautó produeixen valors de Ra nets per sota d'1,6 μm amb paràmetres estàndard.
-
Paràmetres CNC recomanats per a aliatges de coure
Utilitzeu aquests com a punts de partida conservadors i ajusteu-los en funció de la formació real d'encenalls.
Paràmetres d'utillatge de carbur (punts inicials)
- Coure pur (C10100/C11000)200–500 SFM, 0,004–0,008″ per dent, profunditat axial de tall no superior a 1,5×D. Reduïu encara més la profunditat quan aparegui un comportament d'estella enganxosa.
- Coure de tel·luri C14500 i llautó amb plom CW614N500–600 SFM, 0,003–0,006″ per dent, profunditat radial de tall no superior a 0,5×D per fresat.
- Bronze fosforós: 300–500 SFM, 0,003–0,006″ per dent.
- Bronze d'alumini C95500200–400 SFM només amb carbur (l'HSS no és pràctic per a la producció).

-
Càlcul de RPMRPM = (SFM × 3,82) / diàmetre de l'eina. Reduïu l'SFM en un 20% per a operacions de ranurat.
Per a eines HSS, el límit superior pràctic és de 60–100 SFM per a llautó i de 80–100 SFM per a coure pur. No utilitzeu HSS en bronze d'alumini en la producció.
-
Geometria de l'eina i recobriments que eviten l'acumulació de vores
L'acumulació de tall és el principal mode de fallada en el mecanitzat d'aliatges de coure. La geometria de l'eina que ho evita comença amb angles de tall positius de 10–20°. Un angle de tall de 90° (κr = 90°) ajuda a evitar la formació de taques en materials propensos a l'adhesió.
Mantingueu el radi del nas per sota d'1,5 × la velocitat d'avanç. Els radis del nas sobredimensionats provoquen fregament en lloc de tallar i acceleren la vora acumulada.
En recobriments: el diamant amorf (PVD) i el ZrN són bones opcions per al coure. Tenen baixa afinitat química amb el coure i ajuden a mantenir la nitidesa de les vores. Generalment no es recomana l'AlTiN per a aliatges de coure.

-
Gestió de fluids de tall i encenalls
El refredament per inundació amb una concentració d'oli soluble del 10–20% o semisintètica funciona millor. Dirigiu el fluid a la interfície eina-peça. Eviteu els fluids de tall amb additius actius de sofre o clor: decoloren el coure i deixen taques difícils d'eliminar.
Per a treballs d'alta precisió, els fluids totalment sintètics o la boira d'alcohol isopropílic combinats amb aire comprimit sovint donen els resultats més nets.
Selecció de l'aliatge de coure adequat per a la vostra aplicació
Comença amb el requisit de la sol·licitud i després retrocedeix fins al grau:
- Conductivitat màxima no negociable → C10100 o C11000 (accepteu la menor maquinabilitat).
- Conductivitat + bona maquinabilitat → coure tel·luri C14500.
- Màxima maquinabilitat en treballs generals → Llautó amb plom CW614N.
- Resistència a la corrosió + rendiment al desgast → Bronze fosforós o bronze d'alumini C95500.
- Resistència a la fatiga per a contactes i molles de precisió → coure de beril·li C17200.
Tant si necessiteuCrom Zirconi Coureor Composites de coure i alumini, el nostre catàleg complet està disponible ahttps://www.cymbermetal.com/per adaptar-se als vostres requisits específics.
A Cymber Metal tenim en estoc tots els principals graus d'aliatge de coure en un inventari substancial al comptat.C10100/C11000 pur, tel·luri coure C14500,bronze fosforós, bronze d'alumini, coure de beril·li, cuproníquel, i elgamma completa de llautó— tots subministrats amb certificacions ASTM/AMS i proves per lots de tercers. El mecanitzat de precisió CNC està disponible directament a les mateixes instal·lacions.
Podeu explorar tota la gamma a laPàgina del producte CYMBER METALo visiteu el nostreMagatzems d'estoc preparat per veure els nivells d'inventari actuals en temps real.

-
Reflexions finals
L'elecció de l'aliatge de coure correcte per al mecanitzat CNC determina el temps de cicle, la vida útil de l'eina i la tolerància final, i aquesta decisió es pren abans de definir un sol paràmetre. Primer cal triar l'aliatge correcte. Després, cal ajustar els paràmetres. El material farà la resta.
Si esteu treballant amb un component de coure de precisió amb toleràncies ajustades i necessiteu ajuda per confirmar el grau correcte, l'equip tècnic de Cymber Metal pot revisar el vostre dibuix i recomanar l'aliatge més adequat per a la vostra aplicació.
A punt per començar? Envia'ns el teu dibuix: et donarem consells directes i pràctics i un calendari realista en qüestió d'hores.
Descarregueu la Guia de mecanitzat CNC d'aliatge de coure 2026 (PDF)
-
Poseu-vos en contacte amb nosaltres per obtenir suport en projectes CNC d'aliatge de coure
Data de publicació: 07 de maig de 2026